פורסם ע"י ד"ר תלחמי ב- 30/07/2017 7:48 pm כללי

פתאום ילד מתעורר בבכי בגלל כאבי אוזניים חזקים. כנראה הסיבה היא דלקת באוזן התיכונה (האזור בין התוף והגולגולת) – תופעה שגורמת כאב גדול, מלווה בדרך כלל בחום, עם נוזלים שיוצאים מהאוזן. לעיתים תכופות דלקות אוזניים אצל ילדים מפחידים את ההורים בגלל שהם מופעים פתאום, בדרך כלל בלילה.

הטיפול הנפוץ שרופאי ילדים נותנים עבור דלקות אוזניים אצל ילדים הוא האנטיביוטיקה (בדרך כלל אמפיצילין או פניצילין); צינוריות (כפתורים) באוזניים; וניתוח לתוף. היתרונות של כל השיטות האלו הן בסימן שאלה.

לדוגמא, במחקר של 171 ילדים עם כאבי אוזניים אקוטיים, הילדים נחלקו ל-4 קבוצות. קבוצה אחת טופלה בניתוחים. קבוצה שנייה טופלה באנטיביוטיקה. הקבוצה השלישית טופלה גם בניתוח ובאנטיביוטיקה. הקבוצה הרביעית לא קבלה שום טיפול רפואי. לפי מחברי המחקר “לא היו שום שינויים משמעותיים בכאב, בחום, בנוזלים, במראה או דלקות חוזרות בין ארבעת הקבוצות”. במילים אחרות, שזמן ההחלמה היה אותו דבר לכל הילדים בין אם קבלו טיפול תרופתי או לא קבלו.

אנטיביוטיקה

מחקר רפואי אחר הראה ש- 88 של חולים בכאבי אוזניים אקוטיים בכלל לא צריכים אנטיביוטיקה… אלה שמטופלים באנטיביוטיקה, הסיכון שהדלקת תחזור שוב הוא גבוה, במיוחד כשהטיפול התחיל ביום הראשון של המחלה… המחקר הנוכחי הראה גם שהטיפול הרפואי באנטיביוטיקה לא בהכרח מקצר את זמן המחלה.

מחקר אחר המגנה שימוש תרופתי תמידי לילדים עם בעיות רפואיות מזעריות הראה שתרופות הנלקחות דרך הפה לא היו אפקטיביות למניעת דלקות אוזניים אצל ילדים.

צינורות (כפתורים) באוזניים

הכנסת צינורות באוזניים למניעת דלקות אוזניים חוזרות היא השיטה הניתוחית הנפוצה ביותר בילדים בארה”ב. ד”ר (M .D ) רוברט מנדלסון ז”ל, אחד מרופאי הילדים הנודעים בארה”ב, האמין שהניתוח הזה היה פופולארי אצל מומחים כי אנשים למדו את הסיכונים בניתוחי שקדים ופוליפים (שירדו מ- 1.2 מיליון ל- 580,000 בשנה).

“הניתוח הקבוצתי החדש הזה המשיך לעזור לרופאי אף אוזן וגרון, אך יש מעט הוכחות שזה היטיב עם החולים, מחקר בריטי הראה כאשר צינורית הוכנסה לתוף אוזן אחת ולא בתוך האוזן המודלקת השנייה, רף השמיעה כמה חודשים אחר-כך בשתי האוזניים הייתה שווה”. ( למרות זאת , ד”ר מנדלסון אמר שתוף עם כפתורים, מפתח צלקת שמאוחר יותר יכול לפתח בעיות שמיעה).

הגישה הכירופרקטית

כירופרקטיקה היא לא שיטה לריפוי דלקות אוזניים. הכירופרקטורים משחררים את עמוד השדרה מסטרס עצבי (הנקרא סובלוקסציות) ע”י כיוונון חוליות עמוד השדרה. הכיוונון הכירופרקטי זה הדבר הטוב ביותר לילד או מבוגר הסובל מדלקות אוזניים.

שחרור הסטרס העצבי מעמוד השדרה מאפשר לגוף לתפקד טוב יותר, חזק יותר, עמוד שדרה בריא יותר מאפשר לגוף להירפא באופן טבעי מדלקות אוזניים. אבל מחקרים הראו שסובלוקסציות יכולים להשפיע ישירות על האוזניים, כפי שדווח במחקר ב-1989:

סובלוקסציות בין חוליות הצוואר העליונות (1-5C), יתכן ואחראיות על תת-פעילות… וכתוצאה מכך גורמות לדלקות אוזניים. שיקום עמוד השדרה לכיוונון הנכון דרך הטיפול הכירופרקטי צריך להחזיר את ההספקה העצבית והפעילות העצבית הנורמאלית.

מחקרים נוספים

עמוד שדרה לא בריא יכול לקלקל את בריאותו של תינוק וכמובן גם את בריאות אוזניו. זאת נראה בקבוצה של 1250 תינוקות שנבדקו אחרי 5 ימי הלידה. 211 תינוקות סבלו מהקאות, היפר-אקטיביות וחוסר שינה; ב- 95 מהתינוקות נמצאו ממצאים לא נורמאליים בעמוד השדרה. טיפול כירופרקטי באופן קבוע גרם מיד להפסקת הבכי; השרירים נרגעו ושינה חזרה. בעלי המחקר אמרו שסטרס עצבי “גורם לבעיות קליניות, ממוטוריות מקולקלת לעמידות חלשה נגד דלקות – במיוחד דלקות אוזניים, אף וגרון”.

דוגמא מחקרית אחת היא על ילד בן 18 חודשים שסבל מדלקות חוזרות של שקדים, דלקות מעיים לעיתים דחופות, הצטננויות, דלקות אוזניים ופחד לשכב או לישון, נרדם מכלות-כוחות וקם בצעקות בלילות. אחרי הטיפול הכירופרקטי הראשון, הילד דרש שישכיבו אותו לישון והוא ישן בשלוה עד הבוקר! הבעיות נעלמו והתיאבון שלו חזר להיות נורמאלי. (מחקרים אחרים הראו תוצאות דומות). יוזמי המחקר שהם רופאים (.D .M ) ולא כירופרקטורים, קבעו שכל הילודים החדשים צריכים לעבור בדיקה של עמוד השדרה ע”י כירופרקטורים – דבר שכירופרקטורים בעצמם דרשו הרבה מאד שנים. וסכמו, “שהטיפול הכירופרקטי עולה על כל סוגי הטיפולים האחרים”.

חוקרים אחרים הסכימו. חוקר אחד שחקר 100 משפחות בתקופה של 18 שנים דווח על 4600 מקרים של סיבוכי דלקות במערכת הנשימה העליונה ומצאו שכאשר מנעו תנועה של עמוד השדרה באזור הצוואר, דלקות אוזניים קרו. אם התנועה מוחזרת, בדרך כלל סיבוכים לא נגרמו.

למי שיש לו דלקות אוזניים, חובה שכירופרקט יבדוק את עמוד השדרה שלו. לילד, הטיפול הכירופרקטי הוא ההבדל בין דלקות אוזניים חוזרות או מחלה מהעבר. לשמור על ילדכם חופשי מסטרס בעמוד השדרה יגרום, בפוטנציה, שילדכם יחיה חיים בריאים יותר עם חסינות טבעית נגד מחלות. זה ימנע מכם השפעת תרופות ואלרגיות. ייתן לילדכם עדיפות גדולה יותר לטיפול בריאותי בטוח יותר, טבעי יותר וללא תרופות.

למידע נוסף על המחקרים שהוזכרו והטיפול הייחודי שלנו נא לפנות למרפאה 04-8230023.